T-mobile już od dłuższego czasu przymierzało się do wyłączenia sieci w technologi 3G. Prace wygaszające 3G będą wykonywane etapowo. W pierwszym etapie 3G będzie wyłączone m.in. na pojezierzu Suwalsko-Sejneńskim, są to miasta i okolice Sejn, Suwałk i Augustowa.

Kiedy na Sejneńszczyźnie i Suwalszczyźnie zostanie wyłączone 3G?

Zacznijmy od tego, że kwestia wyłączenia 3G dotyczy obecnie tylko klientów T-mobile i marek pokrewnych jak Heyah itp. Nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości inni operatorzy również wykonają podobny ruch. Obecnie to T-mobile wyłącza 3G w Sejnach, Suwałkach, Augustowie i okolicach – nastąpi to za tydzień. Dzień wyłączenia zaplanowano na 16 stycznia 2023 roku.

3G wyłączenie Sejny Suwałki Tmobile Zasięg
325464084_572816748042751_632605443973431818_n

Po co to robią ?

Jak można przeczytać na stronie T-mobile prace te mają na celu zwolnienie pasma obecnie używanego przez przestarzałą technologię 3G na rzecz nowszych technologi czyli 4G/LTE i 5G. Można przez to rozumieć, że zasięg i jakość świadczonych usług w nowszej technologiach zostanie powiększony i ulepszony.

…zaczynamy optymalizację naszej sieci wspierając rozwój 4G/LTE i 5G oraz wygaszając starą technologię jaką staje się 3G. Proces ten chcemy zakończyć w 2023 roku.
T-mobile.pl

Czy muszę coś robić i czy mogą wystąpić negatywne skutki ?

Zacznimy od tego, że Twój telefon musi wspierać i obsługiwać technologię wyższą jak 3G. W przypadku gdy 3G to maksimum Twojego urządzenia – telefon przełączy się w 2G i jak najbardziej będziesz mógł wykonywać połączenia i SMSować, lecz o płynnym internecie możesz zapomnieć.

Zakładając, że masz telefon/modem obsługujący 4G lub 5G musisz się upewnić czy Twoja karta sim nie jest zbyt stara. T-mobile informuje, że karty do 6 lat obsługują 4G i wyższe. Możesz też udać się do punktu obsługi klienta T-mobile gdzie sprawdzą, a w razie potrzeby wyrobią duplikat karty SIM obsługującej 4G i 5G.
Jeśli nasza karta sim nie wspiera nowszej technologi to analogicznie jak w przypadku aparatu, który nie obsługuje 3G – urządzenie przełączy się na archaiczne, ale skuteczne 2G.

Z negatywnych skutków – w miejscach gdzie nie mamy zasięgu T-mobile 4G, a mieliśmy bardzo dobry zasięg 3G niestety, ale zaczniemy mieć poważne problemy z dostępem do internetu.

 

Pamiętaj, że karty SIM to nie tylko telefony

Pamiętajmy, że karty SIM i ich możliwości wykorzystywane są nie tylko w telefonach komórkowych czy domowych routerach. Karty SIM i łącznąść zdalną wykorzystywane są w terminalach płatniczych, kasach fiskalnych, alarmach, monitoringu, systemach kontroli i innych z dostępem zdalnym. Warto zweryfikować czy te urządzenia po wyłączeniu nadal będą działać na terenie Sejneńszczyzny i Suwalszczyzny.

Bądź na bieżąco z artykułami enaprawy

Polub i obserwuj nas na facebooku

Piotr Tomkiewicz

Zawodowo technik pracujący przy współczesnych technologiach i informatyce. Grafik komputerowy. Po godzinach historia najnowsza, historia lokalna. Hobbistycznie technika sceniczna.