Gdy regularnie mnie pytacie „Jaki wybrać nowy TV ?” zawsze pojawia się kwestia technologii wyświetlacza. To właśnie pod tymi określeniami „LCD, LED, QLED, OLED” kryją się szczegóły rozwiązań technologicznych.
 
W tym wpisie skupimy się tylko na aspekcie technologii wyświetlania w telewizorach i monitorach.

Ten lepszy! weź Pan tego!

Producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach udoskonalających telewizory, zwiększając rozdzielczość, nasycenie ciemni, zmniejszając rozmiary i wagę.

Obecnie na rynku mamy bardzo dużo producentów telewizorów. Patrząc na marki jakie do serwisu enaprawa najczęściej trafiają z Sejn i Suwałk nie da się ukryć, że liderem na Suwalszczyźnie są producenci LG i Samsung.

Ucinając od razu domysły i niedopowiedzenia – nie, nie są to urządzenia bardziej awaryjne od innych marek. LG i Samsung w Sejnach i Suwałkach mają największy udział w rynku TV.

Wracając do sprawy technologii, obecnie w sprzedaży TV mamy kilka rozwiązań technologicznych i właśnie tych wymienionych wyżej producentów rozwiązania są najpopularniejsze.

 

Co to te QLEDy i OLEDy ?

W bardzo dużym uproszczeniu, każdy ekran to zbiór pikseli, mikro kropek ułożonych ściśle obok siebie. Efektem ich mikro-rozmiarów, ułożenia i zabarwienia jest widzialny przez nasze oko obraz.

Zacznijmy od technologi współcześnie używanych:
Naprawa Telewizorów Suwałki Sejny

LED – Matryca generuje obraz jako ciekło krystaliczna tafla. Abyśmy mogli zobaczyć obraz musi czymś być on podświetlony. Bardzo dobrym porównaniem może nam posłużyć stare „przezrocze” nazywane slajdami lub film z aparatu analogowego. Sam „slajd” i matryca jest bardzo ciemna i musi być czymś podświetlona, abyśmy mogli ujrzeć jej zawartość. W tym miejscu właśnie pojawiają się LED’y. Pod matrycą TV znajdują się gęsto rozmieszczone diody LED o dużej jasności, z rozpraszającymi światło soczewkami.

QLED – Sytuacja podobna jak w LED przy czym jest to unowocześniona wersja, gdzie między podświetlaniem a filtrem i polaryzatorem matrycy znajdziemy kwantowe „kropki” – w efekcie obraz przy podświetlaniu staje się bardziej żywy i nasycony.

OLED – Tak jak w dwóch poprzednich przypadkach mieliśmy sytuację gdzie występowało „podświetlanie” jako osobny element, tak tu tego elementu nie mamy. Każdy piksel, kropeczka świeci własnym światłem. Dzięki temu mamy niesamowitą głębie czerni. Każda mikro kropka sama decyduje o intensywności świecenia. W dwóch poprzednich rozwiązaniach niestety intensywność podświetlenia obrazu jest kontrolowane albo całym podświetlaniem albo strefowo (np. 1/6 ekranu).

Curved – Zakrzywione ekrany dające złudzenie widzenia większego obszaru przez nasze oczy. Technologie matryc występują tu jak powyżej LED, QLED i OLED.

Naprawa Telewizorów w Sejnach w Suwałkach

A gdzie plazma?

Po zdaniu wspomnę o technologiach, które nie są już produkowane, ale są w eksploatacji:

 

LCD – Jest to starszy brat technologi LED. Główna różnica to podświetlanie realizowane przez świetlówki, co skutkowało dużym poborem prądu i wagą przez dużą liczbę elektroniki. Tak naprawdę młodszego brata LED można śmiało nazwać telewizorem „LCD LED”.

3D – Rozwinięcie technologi PLAZMA, LCD i LCD-LED. Aby obejrzeć film w 3D potrzebne były okulary. Rozwiązanie słabo się przyjęło.

PLAZMA – Technologicznie najbliżej miała do OLEDa tyle, że tu mieliśmy szklany ekran, a w nim punkty wypełnione gazem ksenonem i neonem doprowadzanym do stanu plazmy. Pobór prądu i waga TV – baaaardzo duży.

Podsumowanie

Jeśli jesteśmy kinomaniakami i oglądamy dużo filmów tu warto pochylić się nad OLED’em. Nasycenie kolorów, potężna głębia czerni, nieskończony kontrast. Wrażenia z oglądania produkcji kinowych na takim TV są duże.

Jest jednak jedno ALE. OLED’y nie znoszą statycznych obrazów, pojawia się efekt wypalania z którym producenci usilnie walczą. Oglądanie kanałów informacyjnych lub ciągle dwóch tych samych stacji telewizyjnych, aplikacji spotify nie będzie mu sprzyjać.
Tu najlepiej sprawdzi się QLED, lecz o bardzo głębokiej czerni możemy zapomnieć. Nie mniej nie straszne mu statyczne obrazy, a i kolory nasycone są dość dobrze.

Jeśli spojrzeć na to pod kątem finansowym to zwykły LED będzie najtańszy, a OLED najdroższy i to znacząco. W naprawach stosunek procentowy do wartości TV jest mniej więcej podobny – droższy TV = droższe naprawy.

 

A gdy zepsuje się LED, OLED, QLED – zapraszam do punktu enaprawa w Krasnopolu!

Bądź na bieżąco z artykułami enaprawa

Polub i obserwuj nas na facebooku

Piotr Tomkiewicz

Zawodowo technik pracujący przy współczesnych technologiach i informatyce. Grafik komputerowy. Po godzinach historia najnowsza, historia lokalna. Hobbistycznie technika sceniczna.