Nie lubię wpisów i artykułów, w których odpowiedź na zadaną tezę jest schowana i poprzedzona dwukrotnym powtórzeniem tej tezy, ale innymi słowami. Odpowiadając – czy na naszym terenie (Sejny, Suwałki, Augustów) po 15 grudnia znowu się coś zmienia w nadawaniu naziemnej telewizji ? Odpowiedź brzmi: TAK, przy czym tyczy się to tylko kanałów TVP i osób, które nie wymieniły w 2021 roku TV/Dekodera.
 
Odbierasz kanały takie jak Polsat, TVN ? – Twój odbiornik będzie działał po 15grudnia.
Nie mniej zachęcam Cię do przeczytania wpisu byś wiedział jak się zachować w przypadku zaniku wspomnianych kanałów u Ciebie czy sąsiada.

15 grudnia – znowu zmiana ?

15 grudnia to data, która budzi zainteresowanie wielu klientów serwisu enaprawa, szczególnie tych, którzy odbierają sygnał telewizyjny za pomocą anteny naziemnej

Ostatnimi tygodniami dało się zauważyć komunikaty i reklamy informujące w kanałach Telewizji Polskiej (TVP) o zmianach w nadawaniu sygnału telewizyjnego. 15 grudnia rzeczywiście nastąpi zmiana w nadawaniu. Precyzując datę to nasza część polski (Sejny, Suwałki, Augustów) zmiany doświadczy w nocy z 18 na 19 grudnia. Właśnie tego dnia, a raczej nocy Telewizja Polska planuje wyłączenie swoich kanałów nadawanych na dotychczasowym standardzie DVB-T, przechodząc na nowocześniejszy DVB-T2 HEVC.

enaprawa_telewizor_pilot

Muszę kupić nowy TV albo dekoder ?

Informacja o zmianie standardu pojawiła się kilka tygodni temu. Ta wiadomość była zaskakująca, zwłaszcza dla tych, którzy raptem półtora roku temu wymienili TV czy dekoder i to właśnie z powodu zmiany standardu nadawania telewizji. 

Pojawiło się wiele pytań 
-czy trzeba wymieniać telewizor? -czy zakupić nowy dekoder, aby nadal odbierać telewizję?
Odpowiadając krótko – jeśli te półtora roku temu wymieniłeś TV / dekoder na nowy to problem Cię nie dotyczy. Dotyczy to osób które nie dostosowały się, a ich odbiorniki nie odbierają nowego standardu DVB-T2 HEVC.

Skąd mam wiedzieć czy mój TV obsługuje DVBT2 ?

W chwili obecnej wszyscy dostawcy prócz TVP nadają w technologi DVB-T2. Zatem jeśli odbierasz dźwięk i obraz z kanałów np. Polsat, TTV, Focus etc. to znaczy, że Twój odbiornik obsługuje DVB-T2. 

Jeśli Twój odbiornik wyświetla tylko kanały TVP a innych nie lub pozostałe kanały są bez obrazu to niestety, odbiornik nie jest w stanie odbierać sygnału DVBT2 HEVC.

 
no_signal_brak_enaprawa

Mój TV odbiera tylko kanały TVP

Telewizja Polska (pomimo, że w roku 2021 nastąpiła zmiana technologi z DVBT na DVBT2) pozostała przy nadawaniu w pierwotnej technologi DVB-T MPEG-4 przez co starsze odbiorniki i te niedostosowane nadal odbierają ich kanały. Wszyscy pozostali nadawcy jak Polsat, TVN etc. w roku 2021 zmienili technologię na DVBT2 z kodekiem HEVC dlatego te znikneły na starszych telewizorach. 

19 grudnia odbiorniki które odbierają tylko kanały TVP przestaną nawet i je odbierać. Co zrobić ? Najtańszym rozwiązaniem jest nabycie nowego dekodera DVB-T2 HEVC lub droższym rozwiązaniem była by wymiana telewizora z DVBT2.  

Dekodery bez problemu znajdziesz w punkcie enaprawa oraz m.in. w WDT Sejny, Sejnet czy innych podobnych do tego punktów…

jeee… jeee… mam wszystkie kanały !!!

Jeśli Twój odbiornik telewizji naziemnej wyświetla wszystkie kanały takie jak TVP, TVN, Polsat etc. to mam dobrą informację – nie musisz nic wymieniać ani dokupowac. 19 grudnia Twój odbiornik powinien sam się przeprogramować a zmiana nie powinna być zauważalna. Oczywiście, może się okazać, że 19 grudnia masz wszystkie kanały poza kanałami TVP. W takim przypadku należy na nowo wyszukać kanały przez opcję w menu typu „Automatyczne szukanie/skanowanie kanałów”.

ale ja mam kablówkę / satelitę

Zmiana dotyczy jedynie odbiorców telewizji naziemnej. Jeśli jesteś abonentem usług telewizyjnych takich jak Sejnet, Matrix, Lannet, Vectra, Orange, NC+ itp. to zmiany Cię nie dotyczą.

Podsumowanie

Podsumowując, 15 grudnia jest rozpoczęciem ostatniego procesu zakończenia emisji kanałów telewizji naziemnej w starym standardzie DVBT w polsce.  Jeśli już teraz odbierasz kanały takie jak Polsat czy TVN, najprawdopodobniej Twoje urządzenie jest już przygotowane do odbioru sygnału w nowym standardzie, więc nie musisz się obawiać o utratę dostępu do swoich programów. Warto jednak zweryfikować, czy nasz sprzęt jest gotowy na tę zmianę, aby bezproblemowo cieszyć się telewizją również po 15 a dokładniej po 18 grudnia.

A gdyby Twój Telewizor, czy komputer się zepsuł – zapraszam do punktu enaprawa w Krasnopolu!

Podziel się informacją dalej.

Podziel się informacją dalej udostępniając link do artykułu. Widząc statystyki wyświetleń wiem, że warto takie teksty tworzyć i informować o zmianach. – Dzięki !!!

Piotr Tomkiewicz

Zawodowo technik pracujący przy współczesnych technologiach i informatyce. Grafik komputerowy. Po godzinach historia najnowsza, historia lokalna. Hobbistycznie technika sceniczna.